「道場での礼儀作法」ПРАВИЛА ВВІЧЛИВОСТІ ТА ЕТИКЕТУ В ДОДЗЬО

«Шлях бойового мистецтва починається і закінчується з ввічливості…» – Масутацу Ояма

Нижче слідує перелік правил ввічливості та етикету в додзьо - кіокусін карате, яких треба неухильно дотримуватись:

 1. При вході в додзьо (яп. 道場, зал для занять бойовим мистецтвом) піднести схрещені руки перед грудьми, виконати уклін і вимовити: «Осу». Уклін з вітанням «Осу» спочатку виконується в напрямку фронтальної стіни приміщення або сіндзен (яп.神前, буддійський вівтар), а потім у напрямку інших присутніх членів організації.

 2. На заняття необхідно приходити вчасно. У разі запізнення необхідно виконати уклін і вимовити: «Осу», потім прийняти позу сейдза (яп.正座, сидіння на зігнутих ногах) обличчям до задньої стіни, заплющити очі, опустити голову та чекати вказівок.
  Отримавши дозвіл, приступити до заняття, розплющити очі, дивлячись у напрямку фронтальної стіни із пози сейдза виконати уклін і вимовити: «Осу» (або «Сіцурей-сімасу» – яп. 失礼します, вибачте), потім стати позаду строю, при цьому, не проходити перед іншим членами організації, які займаються, особливо перед семпаями (яп. 先輩, старшими за ступенем).

 3. Тримайте себе, своє догі (яп. 道着, формений одяг) і особисті речі (захисне екіпірування та інше) у чистому та охайному стані. Одягайте тільки чисте біле догі. Символ «Кіокусін кай фуде модзі» (яп. 極真会(筆文字), ієрогліф із назвою організації у каліграфічному виконанні) розташовується на куртці догі ліворуч на рівні серця. Охайно ремонтуйте порвані частини догі. Неохайний зовнішній вигляд члена організації вважається зневажливим ставленням до інших членів і додзьо.

 4. Не знімайте без дозволу догі або будь-який предмет форменого одягу (пояс, куртку). Якщо виникла необхідність поправити догі, необхідно зробити це швидко, повернувшись у напрямку задньої стіни.

 5. Проявляйте свою пошану, спілкуючись з семпаями і старшими за віком членами організації. Коли входить володар чорного поясу або семпай, потрібно підвестися і вимовити вітання: «Осу».

 6. Перед тим, як звернутися до викладача або семпая а також після завершення спілкування, необхідно виконати уклін і вимовити: «Осу». За межами додзьо також дотримуйтесь правил ввічливості та етикету. Якщо не відомо, який ступень у члена організації, то потрібно звертатись до нього, як до семпая.

 7. При потиску рук один одному використовуйте обидві руки, демонструючи цим почуття довіри і скромності. За межами додзьо не забувайте дотримуватися цього привітання, особливо по відношенню до семпая.

 8. Необхідно негайно виконувати команди викладача або семпая, а також відповідати на їх запитання, при цьому голосно вимовляти: «Осу». Повільне або байдуже реагування вважається неввічливим.

 9. Під час занять необхідно сконцентрувати всю увагу на навчанні, а не відволікатися на сторонні теми. Не забувайте постійно проявляти шану і щирість до своїх викладачів та інших членів організації. Не приступайте до занять без серйозного ставлення.

 10. Коли під час заняття надходить команда сісти і розслабитися, це означає що дозволяється відпочити прийнявши позу андза (яп. 安座, сидіння в зручній позі на підлозі зі схрещеними ногами). Але при цьому забороняється метушиться і розмовляти, щоб не заважати іншим членам організації. Також не дозволяється сидіти на підлозі, схрестивши ноги і піднявши одне коліно.

 11. Не залишайте самовільно заняття, поки не отримаєте на це дозволу. Якщо виникла термінова необхідності покинути приміщення, необхідно звернутись до викладача і швидко поясніть причину.

 12. Що б уникнути можливих пошкоджень під час занять, не слід надягати годинник, прикраси, аксесуари або мати при собі гострі предмети. Допускається носіння окулярів, проте під час куміте (яп. 組手, поєдинок) їх слід знімати (бажано, використовувати контактні лінзи). Також рекомендується використовувати захисне екіпірування (захист гомілки, перчатки, захист паху та інше).

 13. Традиційно, додзьо є шанованим місцем, тому під час знаходження в ньому члени організації повинні знімати головні убори і взуття, також забороняється вживати грубі та нецензурні висловлювання, палити, вживати жувальну гумку та приймати їжу.

 14. Додзьо – це особливе і важливе місце, яке необхідно цінувати, тому після занять усі члени організації беруть участь у прибиранні.

 15. Слідуючи шляхом – кіокусін, усім членам організації необхідно підтримувати між собою довіру, взаємодіяти заради спільної мети і не припускати негідної поведінки, особливо під час куміте, коли ймовірність отримання пошкоджень значно збільшується.

 16. Серед членів організації є неприпустимим розповсюдження чуток, пліток і критики відносно інших напрямів єдиноборств.

 17. Якщо ви бажаєте взяти участь у змаганнях або заходах організації, то необхідно перед подачею заявки, порадитися зі своїм викладачем і отримати дозвіл.

 18. Якщо ви бажаєте відвідати інші додзьо організації, то попередньо отримайте дозвіл у свого викладача. Перебуваючи в інших додзьо ставтеся з пошаною до викладачів і членів організації та дотримуйтесь правил етикету.

 19. Члени організації у будь-якій ситуації повинні вести себе гідно як в додзьо так і за його межами. Не використовуйте технічні прийоми вивчені в додзьо для заподіяння шкоди іншим (за винятком випадків, коли вам або вашим близьким загрожує небезпека).

 20. У додзьо, а також у своєму повсякденному житті, члени організації повинні діяти, не забуваючи про «Дух кіокусін», який ґрунтується на загальнолюдських цінностях - «Голова додолу, а погляд вгору, вуста зімкненні, а серце відкрите, синівська шана основа для того, щоб бути корисним суспільству».

«Кінцева мета кіокусін карате полягає не в перемозі або поразці, а у вдосконаленні характеру».

Карта залов

Мы В сети

Youtube

Ссылки
Kyokushin kai Federation of Ukraine